М А Л Я Т К О

Тема: Лялька-оберіг                          

      Мета: збагачувати знання дітей про різні види  української народної іграшки, ознайомити дітей із різними матеріалами,  які використовуються для виготовлення  ляльки-мотанки,  Вчити дітей робити ляльку шляхом намотування ниток на картон та перев’язування їх в певних місцях. Спонукати до створення зачіски  за своїм вибором. Продовжувати вчити виготовляти ляльку-мотанку способом перев’язування тканини; робити голівку, тулуб, волосся.  Вчити підбирати тканини за кольором та фактурою, придумувати та  моделювати одяг. Націлити діяльність дітей на те, що ці  ляльки-мотанки стануть оберегами  для  воїнів  АТО;   виховувати любов  до  рідного краю, його традицій, милосердя,  любов  до  ближнього, охайність,  вміння доводити  почату  роботу до кінця; розвивати художнє  мислення та фантазію, увагу, пам'ять, моторику рук, творчі здібності, естетичний смак.

Матеріал: шматочок білої тканини, вата, нитки для обв’язування, кольорові нитки ножиці,стрічки, шматки  різних тканин, мережки.

Вихователь:

-.Дітки, погляньте, у нас у групі з'явилася нова іграшка?! Яка? Довідаєтеся, відгадавши загадку:

(Загадка про ляльку)

Що все це значить?

Дочка, а не плаче;

     Спати укладеш - буде спать

      День, і два, і навіть п'ять.

Вихователь:

-          Про яку іграшку говориться в загадці?

-          Так, це лялька! Які слова загадки підказали вам правильну відповідь?

-          А з чого зроблена наша  нова лялька?(з сіна та соломи)

      -    Як  ще можна зробити ляльку?

Можна намалювати її, зліпити, зробити  аплікацію ляльки, а можна зробити з клаптиків тканини,ниток. Так дітки, саме з тканини  та ниток ми сьогодні будемо робити ляльку і називається вона - лялька-мотанка. Так називається маленьке диво, яке народжується в руках.

Колись таких ляльок робили повсюди: наші прапрабабусі інших іграшок і не знали. Бавилися власноруч створеними із сіна чи соломи, із клаптиків тканини і, що цікаво, зовсім без личка. Я пропоную вам відвідати міні- музей ляльки -мотанки, який є у нашій групі, де є безліч ляльок .А ви знаєте,що таке музей? Тут зібрані речі (або їх сучасна копія), яким дуже багато років. У музеї слід поводитись тихо, бережно ставитись до речей у ньому, милуватись  та захоплюватись експонатами.

У нашому музеї зроблені іграшки із тканини, зовсім не використовуючи голки, а зв’зуючи клаптики тканини ниткою. Давайте розглянемо деякі з них.

«Пеленашка»
Самий перший оберіг немовляти. Його робили перед появою малюка і потім клали в колиску. Така лялька оберігала сон малюка.

«Кубушка-травниця»
Ця лялька наповнювалася запашної лікарською травою. Її підвішували в кімнаті над ліжком, щоб трав'яний дух відганяв зло і хвороби.

«День і ніч» - ляльки обереги житла. Вдень повертали білу ляльку, вночі-темну.

«Лялька Дзвіночок» - лялечка добрих звісток. Ця лялечка весела, завзята, приносить в дім радість і веселощі.

Ляльки робили безликими. Раніше люди вважали, що лялька з обличчям приваблює зло, і щоб лялька не могла нашкодити дитині, її робили безликою. Найцікавіше, що в іграшках нашого народу не зустрінеш зображення або злого страшного персонажа, адже в давнину вважалося, що така іграшка може принести зло малюкові. Часто жінкам доводилося виходячи в поле на збирання врожаю брати з собою маленьких дітей. Там вони скручували з соломи дітям ось такі іграшки.

«Сонячний кінь»приносить щастя й удачу в будинок, а «Десятиручка»вважалося допомагає жінкам у всіх справах.

Ці лялечки вважалися оберегами. Обереги – оберігали людину від небезпеки, хвороби, сварки, темних сил. Вважалося, що все погане забирає на себе лялька. Щоб  оберіг нікого не нагадував, і не завдавав шкоди, робили його безликими. Замість обличчя на голові мотанки зображували хрест – символ сонця і плодородної землі. При виготовленні оберегу не використовувались  голки.

Ще багато ляльок є у нашому міні –музеї, про які я розповім іншим разом.

Вихователь:

-                     Діти, а хто мені скаже, яке  свято  буде  незабаром?  (Великдень). На Великдень є традиція дарувати  пасочки та ляльки- обереги. До Вербної неділі і Великодня була лялька – голубка, яку виготовляли з червоної тканини. Така лялька символізувала відродження.
Лялька - мотанка  Великодня голубка. Червоний колір  -  символ кохання, свободи. В руках у неї вузлик, свічка, кошик з писанками. На обличчі жовтий хрестик, символ Сонця, пшениці, духовного багатства. Хрест це солярний знак, духовного єднання неба та землі, жіночого та чоловічого.

Традиційно свято Великодня відзначають усі вдома

-        А  чи всі у своїх домівках будуть святкувати Пасху?.

-        Ні,діти,не всі.Хлопці,  які  захищають  нашу  державу, будуть у зоні АТО.Ми дуже за них хвилюємось і бажаємо їм щасливого,переможного повернення додому. Ми їм приготуємо  та передамо  на Великдень подарунки. Це  буде  не  простий  подарунок,  а подарунок – оберіг.

   «Наш оберег ішов з землі,

   Коли нас скіфами ще звали.

         І талісман той берегли,

         І щастя в доленьці шукали.

         Або коли була війна,

         І ворог йшов на схил Дніпровий,

         Чи то котилася чума,

         Чи хтось був дуже тяжко хворий...» О. Онищенко

Жодне свято в наших предків не обходилося без речей, що не лише символізували певні почуття, уявлення тощо, але й були покликані захистити від злих сил, натомість забезпечити здоров'я, добробут і спокій у родині. Це так звані обереги. Вони супроводжували давніх українців у повсякденному житті, але особливо активну участь брали у святкуваннях. Для наших прабабусь і бабусь великодня крашанка, весільний рушник, паляниця, вишиванка, обручка, пучечок певного зілля тощо були не просто предметами, а знаками добра й сили, заступниками від нещасть — вони були оберегами.

Українська народна лялька-оберіг  є втіленням добра і лагідності. Це   оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі

   

Для  чого  виготовляли  ляльку – оберіг? Вона оберігає людину від небезпек, хвороб. Таку ляльку дарували в далеку дорогу, щоб подорожніх супроводжувала  удача.  Лялечка-оберіг – це надійний супутник, що допоможе тим, хто далеко від дому, в будь-якій ситуації. Водночас Подорожниця додає людині  впевненості ,що все буде добре. В  руках  ляльки-подорожниці тримають вузлик, в якому жменька рідної землі, щоб воїн повернувся додому та зерна пшениці – щоб завжди був ситим.

Давайте  будемо розпочинати  роботу. У вас є вибір, яку ляльку робити - з ниток  чи клаптиків тканини.

      Насамперед треба налаштуватися на те, що зараз робитимете щось дуже важливе Це найкращий стан для створення ляльки – оберегу. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину  (запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів).

 1. Демонстрація  готового  зразка.
 2. Пояснення  та  показ  виготовлення  ляльки - мотанки.
 3. Намотати  нитки  на  картон – це  будуть  руки,  зняти  нитки  з  картону.
 4. Розрізати нитки  з  двох  сторін
 5. Обмотати,  зв’язати  з  обох  боків  кінці   ниток,  щоб  утворилися  китиці  або  сплести  косу.
 6. Намотати  нитки  на  картон – це  буде  тулуб,  зняти  нитки  з  картону.
 7. Намотати  нитки світлого  кольору  на  картон – це  буде  волосся,  зняти  нитки  з  картону.
 8. Вставити  волосся  в  середину  тулуба.
 9. Перев’язати  світлі  нитки  навколо  волосся
 10. Перев’язати  темні  нитки,  трохи  відступивши  від  краю – це  буде  голова.
 11. Взяти  нитки  «руки»,  вставити  в  середину  тулуба.
 12.  Перев’язати  тулуб  у  вигляді  хреста,  обмотати  талію  та  зав’язати.
 13. Рівномірно  розподілити  волосся  на дві  половинки  та  перев’язати  ниткою  або  заплести  косу.
 14.  Підрівняти  краї  рук,  волосся,  низ  ляльки. 

( лялька з тканини)

1. Беремо шматочок білої тканини, кладемо всередину шматочок вати.

2.Далі збираємо тканину тугенько, перев’язуємо її ниткою, формуємо голівку.

      3.Тепер нам необхідно перев’язати руки, залишивши плечі. 

      4.Виберіть потрібну тканину для спіднички.

5.Зараз зробимо волосся для неї. Виберіть колір волосся для ляльки. Намотайте його на картон, розріжте в одному місці та зв’яжіть, а тоді зв’яжем позаду на голівці.

      6.Для виготовлення вбрання подумайте про колір сукні, підбір тканини та  оздоблення її.   

(виконуємо роботу з допомогою вихователя та помічника вихователя)

       Фізкультхвилинка

Хто там, хто там вже стомився?   

I над столиком схилився?

1,2,3,4,5 -      

Час настав відпочивать!

Раз! – підняли руки вгору.

Два! – нагнулися додолу.

Три! –повернулись  вправо,  вліво.

На  «чотири» – раз  присіли.

Похитали  головою

ще й  притупнули  ногою.

Пальчиками  повертіли

і  тихенько-тихо сіли.

Вихователь:

- Діти, що ми сьогодніробили?  (Ми  сьогодні  виготовляли  ляльку- мотанку для воїнів АТО)

        Які  можуть  бути  ляльки?  (Ігрові  та  оберегові)

        З яких матеріалів виготовляти ляльки?  (ниток, тканини)

           

Разом з оберегами  ми, діти , висловлюємо вдячність солдатам за їхню мужність і відвагу. Ми віримо, що ляльки допоможуть бійцям у скруті та убережуть їхнє життя. У це вірять і воїни, які отримаютьнаші обереги.